Budowa domu wiąże się często z wieloma niedogodnościami. To m.in. długi czas oczekiwania na rozpoczęcie prac lub formalności związane z uzyskaniem pozwolenia. Dopiero później zaczyna się żmudny proces samej budowy. Nieruchomość można postawić tzw. systemem gospodarczym albo zatrudniając generalnego wykonawcę (gdy stawia się więcej niż jeden budynek). Domy modułowe stanowią świetną alternatywę. Są bardzo popularne w krajach skandynawskich i pozwalają znacznie łatwiej, bez komplikacji, postawić własne „cztery ściany”. Co wyróżnia ten rodzaj budownictwa i dlaczego jest coraz bardziej pożądany?
1. Czas to pieniądz!
Dla osób marzących o chwili oddechu i odrobinie prywatności, własny dom jednorodzinny na obrzeżach miasta może być zbawienny. Wiąże się to jednak z wielomiesięcznymi pracami, które całościowo, mogą potrwać nawet ok. półtora roku. Od zakupu odpowiedniej działki, przez poprowadzenie prądu, wody i kanalizacji, po samą budowę – czas, który mija podczas tych działań, może się wciąż wydłużać. Wraz z nim zmieniają się także niestety koszty materiałów budowlanych, a mogą one znacząco wzrosnąć.
W przypadku budownictwa modułowego wszystkie niezbędne elementy budynku są w całości przygotowywane na linii produkcyjnej w fabryce. Ich wyprodukowanie zajmuje ok. 4 tygodni. Wszystkie materiały są zamawiane przez producenta w jednym czasie – to eliminuje problem ewentualnej zmiany kosztów. To sprawia, że podczas budowy można oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Dom przyjeżdża niemal gotowy do ustawienia na działce, a jest tam samo funkcjonalny i komfortowy do zamieszkania, jak ten wybudowany metodą tradycyjną. Ponadto można z powodzeniem wykorzystać go jako nieruchomość letniskową lub turystyczną pod wynajem.
– Idea budowy domów wakacyjnych z wykorzystaniem technologii modułowej powstała m.in., aby wyjść naprzeciw osobom, które szukają alternatywy dla hotelu i możliwości bycia niezależnym w wyborze miejsca do wypoczynku. Zależy nam na tym, aby jak najlepiej wykorzystać nowoczesne możliwości technologiczne i ekologiczne budownictwa. Dlatego stworzyliśmy, naszym zdaniem ciekawszą i znacznie szybszą w budowie, alternatywę dla osób szukających innego rodzaju obiektów, w postaci tzw. ekocampingów – mówi Rafał Nowakowski prezes CubeEco Sp. z o.o.
2. Brak konieczności pozwolenia na budowę
Nikt nie lubi biurokracji, lecz niestety trzeba ją uwzględnić, chcąc wybudować dom. Należy uzbroić się w cierpliwość – oczekiwanie na wydanie pozwolenia, według aktualnych przepisów, może wynieść do 65 dni od daty złożenia wniosku. Korzystając z projektu Polskiego Ładu, czyli braku pozwolenia na budowę nieruchomości do 70 mkw, można ją zacząć stawiać po 21 dniach. Nowe przepisy umożliwiają także rezygnację z udziału kierownika budowy. W takim wypadku to inwestor bierze pełną odpowiedzialność za efekt, również w przypadku wadliwej konstrukcji.
Ten problem nie dotyczy domu, który zostaje wznoszony w systemie modułowym. To jego producent, który ma wszelkie potrzebne uprawnienia, dokonuje niezbędnych wyliczeń wraz z udziałem doświadczonego zespołu inżynierów. Dzięki temu nie ma powodów, żeby martwić się o jego bezpieczeństwo.
3. Łatwiejsza, bezstresowa budowa
Budowa domu w systemie modułowym polega na ustaleniu wszystkich szczegółów, również tych związanych z wykończeniem, już na etapie jego projektowania. To spore ułatwienie, ponieważ budynek nie musi być stawiany tylko w stanie deweloperskim, ale całościowo – wówczas jest on gotowy do zamieszkania. Producent przygotowuje wszystko od początku do końca tak, jak zostało to ustalone, wraz z wyposażeniem mebli w odpowiednich kolorach oraz konkretnego sprzętu AGD.
– Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko oszczędzamy sporo czasu, ale także zyskujemy spokój związany z realizowaniem projektu wykończenia budynku. Wszystko przygotowywane jest dokładnie według zaakceptowanego projektu oraz jego specyfikacji. Inwestor, odbierając nieruchomość, dostaje dokładnie to, co zamawiał na samym początku i może spokojnie zacząć korzystać z nieruchomości – dodaje Rafał Nowakowski.
Szybsze oraz łatwiejsze postawienie domu w systemie modułowym, a także realizacja wykończonego pod klucz projektu to zdecydowanie największe zalety tego rodzaju budownictwa. Stosuje się je coraz częściej nie tylko w Polsce, ale także na świecie, właśnie z powyższych powodów. Istnieje wiele firm, które są w stanie wybudować tego rodzaju nieruchomości modułowe. Wybierając do współpracy jedną z nich, warto zwrócić uwagę na doświadczenie zespołu, a także jakość wykorzystywanych systemów i materiałów. W ten sposób można w prosty i szybki sposób postawić pełnowartościowy dom jednorodzinny albo stworzyć inwestycję, która będzie się składać z wielu domków wypoczynkowych przeznaczonych do celów turystycznych.