Aktualnie najczęściej poszukiwanymi terenami pod inwestycje są takie, których walory estetyczne będą jak najwyższe, a do tego obiekty na nich wybudowane będą przynosiły najlepsze zyski. Dzięki wybraniu odpowiedniej lokalizacji, zainteresowanie wynajmem nieruchomości będzie znacząco większe, zarówno w sezonie, jak i poza nim. Jakie grunty i w której części Polski są obecnie uznawane za najatrakcyjniejsze?
Szukając najbardziej atrakcyjnych terenów pod inwestycje, warto wziąć pod uwagę te, które znajdują się na Warmii i Mazurach. Obecnie jest to zdecydowanie jedna z najbardziej pożądanych przez inwestorów lokalizacji w Polsce. Oczywiście na kolejnych miejscach ustawiają się te w rejonach górskich lub nadmorskich.
– W ciągu ostatnich lat to właśnie Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest niezwykle interesujący dla inwestorów, zarówno z Polski, jak i zza granicy. Ponadto tereny warmińsko-mazurskie, dzięki dostępowi do przepięknych lasów, np. Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, Piskiej lub Boreckiej (w tej ostatniej można spotkać dziko żyjące żubry), a także jezior, takich jak Łańskie, Pluszne, Kisajno czy Bełdany, są bardzo pożądane, a przez to wcale nie tak łatwo dostępne. Liczne ścieżki rowerowe, cisza i spokój wokół gwarantują, że będzie to znakomite miejsce do udanego odpoczynku – mówi Kamil Berger, ekspert ds. nieruchomości nad jeziorami i założyciel portalu GruntToMazury.pl.
Workation, czyli wybór lokalizacji do pracy i odpoczynku
Pandemia koronawiursa nauczyła właścicieli nieruchomości, aby dostosowywali się na bieżąco do potrzeb panujących na rynku najmu, nie tylko krótkoterminowego, ale także tego średnio- i długoterminowego. Wraz z tym okresem, w jakim przyszło nam funkcjonować przez ostatnie dwa lata, powstało nowe zapotrzebowanie wśród najemców – tzw. workation. To swego rodzaju sposób na pracę w stylu home office, ale w warunkach przyrodniczych, które pozwalają na odpoczynek i spędzenie wolnego czasu na łonie natury. Lokalizacją, która idealnie spełnia tego rodzaju oczekiwania, są tereny jezior mazurskich z dostępem zarówno do zbiorników wodnych, jak i urokliwych lasów.
Wiele obiektów na wynajem wychodzi naprzeciw klientom i oferuje szereg udogodnień właśnie pod workation. Mają więc dostęp nie tylko do pięknych widoków na wyciągnięcie ręki, ale również miejsca do pracy z wysokiej jakości oraz szybką siecią internetową. Jedną z firm, która stosuje tego rodzaju rozwiązanie jest CubeEco z Olsztyna, oferująca nowoczesne i ekologiczne domki modułowe w stylu smart.
Dostęp do terenów nad wodą na Mazurach
Mimo atrakcyjności mazurskich terenów, niestety nie wszystkie są dostępne w celach zabudowy. Wynika to głównie ze względów technicznych, ochronnych lub własnościowych, które dotyczą danego gruntu.
– W przypadku nieruchomości stawianych metodą tradycyjną, jak i domków modułowych, w zależności od wielkości obiektu, należy zgłosić chęć jego wybudowania lub uzyskać pozwolenie na budowę. Przed podjęciem decyzji o budowie, należy dokładnie zapoznać się z możliwościami, które daje i odbiera postawienie domku na zgłoszenie do 70 mkw. Czasem korzystniejsza może okazać się dłuższa procedura, związana z pozwoleniem na budowę, niż tzw. zgłoszenie, nawet jeśli budynek ma mniej niż 70 mkw. W wyżej wymienionych sprawach, również w przypadku domków mobilnych, trzeba zwrócić się do odpowiedniego urzędu. Jeśli jednak zależy nam na danym gruncie przy jeziorze, to jeszcze przed zakupem, warto dowiedzieć się, czy na pewno jest na nim możliwość zabudowy. Dzięki temu można uniknąć przykrych niespodzianek i w niedalekiej przyszłości cieszyć się pięknem natury z własnego tarasu – komentuje Kamil Berger.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki pod inwestycję na Mazurach?
W przypadku wyboru gruntu pod inwestycję, jak przy większości decyzji tego typu, trzeba określić swój budżet oraz wymagania względem lokalizacji nad jeziorem. Niektóre działki można znaleźć w podejrzanie niskich cenach, a czasem idą za tym także przykre niespodzianki, których lepiej unikać.
– Warto upewnić się, jak wygląda infrastruktura danego gruntu, który zamierzamy kupić. Trzeba pamiętać, że zarówno utwardzenie drogi dojazdowej, jak i budowa przyłącza elektroenergetycznego, mogą okazać się kosztowne. Trzeba więc sprawdzać okazyjne ceny działek bardzo dokładnie – dodaje Kamil Berger.
Odległość planowanej zabudowy od linii brzegowej zbiornika wodnego ma duże znaczenie dla inwestycji, która tam powstanie. Według ustawy o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r., budowę nieruchomości można zrealizować w odległości większej niż 100 metrów od linii brzegowej. Warto o tym pamiętać, ponieważ zdecydowana większość terenów nad jeziorami w województwie warmińsko-mazurskim jest objęta strefami ochrony.
Poza tym trzeba upewnić się, że grunt nie znajduje się na terenie zalewowym albo podmokłym. Można to wstępnie zweryfikować, np. poprzez sprawdzenie roślinności, która występuje na danej działce. Jeśli jest taka sama, co na obszarach podmokłych czy linii brzegowej jeziora, to może oznaczać (ale nie musi), że teren jest podmokły. Warto pamiętać, że może to utrudnić lub znacząco zwiększyć koszty budowy.
Tereny warmińsko-mazurskie są niezwykle atrakcyjne pod kątem inwestycyjnym. Dzięki nieruchomości postawionej właśnie w tej lokalizacji można posiadać idealne miejsce do spędzania urlopu, jeśli zajdzie taka potrzeba, a w pozostałe dni roku wynajmować obiekt turystycznie lub długoterminowo dla tych, którzy cenią sobie tego rodzaju formę workation. Inwestycja grunt oraz wybudowanie na nim przykładowo jednego lub serii domów modułowych jest zatem ciekawą alternatywą inwestycyjną, która w dłuższej perspektywie może przynieść wiele korzyści i work-life balance dla właścicieli oraz przyszłych wynajmujących.
Publikacje w mediach: