Second home to rozwiązanie, które od jakiegoś czasu stało się modne, a także pożądane w wielu państwach Europy. Od czasów pandemii, Polacy zaczęli szukać różnych sposobów na pracę zdalną poza domem i jednocześnie miejsca na odpoczynek. To dzięki temu trend ten zaczął się rozwijać także u nas. Czym dokładnie jest second home oraz jakie niesie ze sobą korzyści?
Trend coraz popularniejszy w Polsce
Coraz więcej Polaków szuka spokojnego miejsca na spędzenie urlopu, weekendowego wypoczynku w górach albo nad jeziorem oraz pragnie na chwilę wyrwać się od codziennego zgiełku, jakie niesie za sobą życie w dużym mieście. Jedno lub dwutygodniowy urlop podczas wakacji niekiedy staje się dla nich niewystarczający, aby dostatecznie odpoczęli i zregenerowali siły.
Idąc za trendem z Zachodu, który szybko rozprzestrzenił się w całej Europie, a także poza nią, Polacy zaczęli poszukiwać miejsca, do którego będą mogli wracać w dni wolne oraz weekendy lub nawet wyjechać na kilka tygodni, pozostając w otoczeniu pięknej przyrody, a do tego we własnej, bezpiecznej przystani. Praca zdalna, która od czasów pandemii jest coraz bardziej popularna, bardzo im to ułatwia. Z tego powodu mogą połączyć przyjemne z pożytecznym, łapiąc tym samym potrzebny balans.
Czym jest second home?
Second home to odpowiedź na wszystkie powyższe potrzeby. Daje możliwość stworzenia własnego miejsca do relaksu, gdzie można przyjechać w dowolnym momencie w ciągu całego roku. To pewnego rodzaju drugi, wakacyjny, najczęściej znacznie mniejszy dom (od tego, w którym mieszkamy na co dzień), w którym chce się spędzać wolny czas, wypoczywać i ładować baterie pozostając w kontakcie z przyrodą. Można także w ten sposób spędzić cały urlop, ponieważ najczęściej lokalizacja takiego domku, to spokojny i oddalony od miasta, zielony teren – przykładowo nad morzem, jeziorem, rzeką, przy lesie albo nieopodal gór.
Second home jest wielofunkcyjny, może służyć do błogiego relaksu, ale zarazem być miejscem pracy zdalnej, spotkań z rodziną i bliskimi, oraz opcją na wynajem – kiedy się z niego nie korzysta, można wynająć tę przestrzeń i na niej zarabiać. Osoby, które mają taką możliwość, chętnie wyjeżdżają na dłużej, żeby pracować z dala od miejskiego zgiełku. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą po godzinach pracy korzystać z uroków natury i odpocząć.
„Drugi dom” – miejsce do odpoczynku oraz inwestycja
Myśląc o second home, warto wziąć pod uwagę dwa jego aspekty. Pierwszym z nich jest stworzenie własnej enklawy spokoju i miejsca idealnego na wyjazdy. Druga opcja to inwestycja w tego rodzaju drugi, niewielki domek, który będzie bardzo ergonomiczny w utrzymaniu.
– Coraz więcej osób, w tym inwestorzy, decyduje się na ulokowanie finansów właśnie w tego rodzaju mniejsze, modułowe domki, świetnie nadające się na wakacyjne wyjazdy oraz całoroczne wypady weekendowe. Zamiast trzymać oszczędności na lokatach, wolą zainwestować je w obiekt usytuowany w miejscu, które będzie dla nich atrakcyjne pod względem wypoczynku. Przy okazji nie blokuje ich to kosztowo podczas planowania wakacji poza granicami naszego kraju, ze względu na szersze możliwości związane na przykład z wynajmem domku podczas nieobecności – mówi Rafał Nowakowski, prezes CubeEco Sp. z o.o.
Inwestycja ta może sięgać znacznie szerzej – idąc o krok dalej, można zainwestować w więcej niż jeden domek, postawić kilka niedaleko siebie (na jednej działce) w pięknych okolicznościach przyrody, np. na Mazurach albo nad morzem. Stawiając przykładowo trzy lub cztery tego rodzaju niewielkie obiekty, z jednego można korzystać prywatnie, natomiast pozostałe przeznaczyć pod wynajem turystyczny. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstaje opcja na uzyskanie dodatkowego, długoterminowego dochodu z wynajmu.
Second home to trend, który rozwija się coraz dynamiczniej w Polsce oraz zyskuje coraz większą rzeszę fanów. Jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć własne miejsce na wakacje (bez konieczności rezerwacji), a także dla poszukujących sposobu na ulokowanie nadwyżki swojego kapitału oraz długoterminową inwestycję związaną z wynajmem. Właśnie dlatego warto rozważyć tego rodzaju udogodnienie i przez cały rok czerpać z niego podwójne korzyści.
Publikacje w mediach: