Coraz częściej czujemy się przebodźcowani, zmęczeni nadmiarem obowiązków w pracy i domu, a do tego straciliśmy umiejętność skutecznego odpoczywania. Przez to jesteśmy bardziej rozbici, drażliwi, łatwiej się denerwujemy, wypalamy i wpadamy w błędne koło – zmęczeni nie jesteśmy efektywni, kreatywni ani wytrwali. Z tego powodu coraz więcej mówi się o zachowaniu tzw. work-life balance, oraz jak ważnym elementem jest w życiu każdego człowieka. Jakie sposoby na wypoczynek są istotne dla Polaków?
Potrzeba częstszego odpoczynku
Każdy z nas potrzebuje relaksu i wypoczynku po całym tygodniu pracy, to oczywiste. Jednak w praktyce wiele osób, w pogoni za pracą lub marzeniami, zapomina o tej prostej czynności. Poza tym wiele osób nie potrafi efektywnie odpoczywać! Tak wiele bodźców docierających do nas każdego dnia sprawia, że także podczas urlopu trudno osiągnąć stan zrelaksowania. Wszelkie urządzenia elektroniczne, które nosimy przy sobie, z pewnością tego nie ułatwiają.
Weekendy coraz częściej spędzamy aktywnie, przez co nie przynoszą oczekiwanych efektów. Wieczory w ciągu tygodnia mijają za szybko i nie ma wystarczająco czasu na to, żeby zafundować sobie głęboki relaks i wyłączyć się na dłużej. Szukamy nowych sposobów na zrównoważenie życia prywatnego oraz pracy, by osiągnąć stan spokoju i równowagi.
Sposoby na świadomy relaks w tygodniu
Jednym z często wybieranych przez Polaków sposobów na odpoczynek są aktywności sportowe. Wycieczki rowerowe, bieganie lub zwyczajne, dłuższe spacery wybiera wiele osób, co można zauważyć szczególnie latem. Otwiera się coraz więcej miejsc, gdzie można praktykować jogę, także w ramach lokalnych społeczności – np. w okresie wakacyjnym w formie darmowych zajęć na świeżym powietrzu w parkach miejskich. Tego rodzaju aktywności fizyczne pomagają odpocząć, jednak w dość aktywny sposób i nie każdemu może to wystarczyć.
Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że są takie kwestie, z którymi słabiej sobie radzimy, np. z nadmiarem stresu, a przy tym się przepracowujemy. Właśnie dlatego poszukujemy również innych rozwiązań niż sport. Sięgamy po łatwo dostępne książki oraz kursy online dotyczące praktyki uważności, czyli tzw. mindfulness albo medytacji, podczas której pracuje się z oddechem. Każdy z tych sposobów ma na celu zmniejszenie codziennego stresu, wyciszenie się i głębsze doświadczanie tego, co „tu i teraz”. Wciąż jednak wydaje się, że dla niektórych może to być po prostu niewystarczające.
Enklawa spokoju, czyli wypoczynek na łonie natury
Wakacyjne wyjazdy do hoteli o standardzie all inclusive także przestają spełniać nasze oczekiwania. Urlop mija zbyt szybko, a powrót do rzeczywistości bywa trudny, a do tego stresujący. Z tego powodu coraz częściej szukamy sposobów na małą „ucieczkę” z miasta, krótkie wycieczki w okresie długich weekendów albo na pracę zdalną – ta pozwala na spędzanie czasu z dala od miejskiego zgiełku, właściwie prawie w dowolnej lokalizacji.
– Polacy coraz częściej wybierają oddalone od centrów metropolii miejsca, które są swego rodzaju enklawami pełnymi spokoju i relaksu. Powodzeniem cieszą się mniejsze miejscowości, gdzie w niewielkich, ale dobrze wyposażonych domkach, np. modułowych mogą pracować zdalnie oraz spędzać wolny czas na łonie natury. Dla nich ważne jest, aby mieli częsty kontakt z przyrodą i mogli wyjść z takiego domku prosto do lasu lub wykąpać się w jeziorze. To znacznie skuteczniej pozwala im utrzymać równowagę między pracą a życiem prywatnym – mówi Rafał Nowakowski, prezes CubeEco Sp. z o.o.
Spokój na wagę złota
Stan wewnętrznego spokoju oraz równowagi stał się dla nas bezcenny i chętnie szukamy okazji, żeby go osiągnąć. Najlepiej w otoczeniu natury oraz bliskich osób lub rodziny. W dzisiejszych czasach jesteśmy tak bardzo przebodźcowani, posiadamy zarówno wiele rozpraszaczy, jak i możliwości na urozmaicenie sobie wolnego czasu, żeby efektywnie wypoczywać. Warto więc sięgać jak najczęściej po tego rodzaju rozwiązania, które pozwolą na osiągnięcie dobrostanu i spokoju, wówczas obie strefy życia (zawodowa ora prywatna) znajdą spełnienie.
Publikacje w mediach: